TOP značky na konferencii Marketing RULEZZ 2025

Tohtoročný Marketing RULEZZ sa nesie v znamení témy Double IMPACT. Dobrý marketing totiž nie je len o kompromisoch, ale o schopnosti zvládať protiklady: brand building vs. performance, kreativitu vs. dáta, intuíciu vs. technológie, masou a personalizáciou či medzi zákonitosťami a a freestyleom. Skutočný „double impact“ nastáva práve vtedy, keď dokážeme držať tieto protipóly prepojiť a vyťažiť tak z ich maximum. Preto sme spíkrom TOP značiek na konferencii Marketing RULEZZ položili otázku:

Ako vo svojej práci spájate tieto uvedené protiklady? Prípadne iné tak, aby priniesli pozitívny dopad na značku aj na biznis? A ktorý z týchto protikladov je pre vás osobne najväčšou výzvou?

V tejto ďalšej časti našej série o našich spíkroch prinášame prvé tri pohľady našich spíkrov TOP značiek.

Štefan Sarvaš, Growth Legacy | Mars Strategy

Protiklady sa priťahujú. Všetko je to však o tom, aký je náš strategický cieľ. V prvom rade je potrebné vyjasniť si, kam sa chceme dostať a ako tam dôjsť. A následne si vyjasniť úlohu kreativity, inovácii alebo to, ako nastaviť mantinely pre globálne a lokálne tímy. Tie to tri oblasti, ktoré považujem za dôležité – poďme sa pozrieť, prečo:

Kreativna komunikácia, ale aj in-store exekúcia je náš cieľ. Musí ale slúžiť svojmu účelu a preto musí mať pozitivný dopad ako na predaje, tak aj na značku. A to bez tych správnych dát nejde. Hovorím ale o správných dátach. Nárast predajov, nárast penetrácie a dlhodobý rast sily značky. Dôležité je nezahltiť sa hromadou dalších zbytočných údajov. A to isté platí aj o vyvážení globálných a regionálných odporúčaní a flexibility lokálných krokov.

Globálna stratégia musí byť adaptovaná lokálne. A to aj z toho dôvodu, že lokálny trh nemôže a ani nesmie tlačiť všetky globálne priority. Náš tím obyčajne spoločne s lokálným vedením pracuje na tom, aby sme identifikovali maximálne 2 až 3 priority, na ktoré je potrebné sa zamerať. Samozrejme, že prioritizujeme globálne strategické ciele, ale prihliadame aj k lokálnym špecifikám. Napríklad v Mexiku sme ako prioritu identifikovali značky Snickers a Extra, ale ďalšou prioritou sa stala lokálna značka Lucas, čo je čokoláda s pálivým korenim a v Mexiku je veľmi populárna.

Inovácie a ich úloha. Inovácie by nemali byť na úkor dobre rotujúcích existujúcích produktov. Musia byť maximálne prospešné k tomu, čomu hovoríme core. Je potrebné si tiež ujasniť, koľko sa chceme venovať inováciam a koľko našim produktom, ktoré majú dobrú rotáciu. Marketingový tím by sa mal sústrediť na to, ako maximalizovať core. A o tom, že to už viac nejde sa ani nechceme baviť. Keď sa pozrieme na veci detailne, stale vidíme veľký potenciál pre rast našich HERO produktov.

Lukáš Lučenič, Digital Marketing Manager | MEGGLE Slovakia / rajo brand

Protiklady patria k značke Rajo už 30 rokov. Hoci sme roky súčasťou globálnej skupiny MEGGLE, značka Rajo si aj vďaka bratislavskému závodu zachovala svoj lokálny vibe a patrí medzi top FMCG značky na Slovensku. Emóciu k značke Rajo vytvárame už od detstva prostredníctvom Brejky. V inováciách nám nikdy nechýbala odvaha. Na tradičnom mliečnom trhu sme Slovákov a Slovenky naučili jesť cottage cheese, z kyslého mlieka sme vytvorili Acidko a medzi prvými sme priniesli ucelený rad bezlaktózových a proteínových produktov. Výzvou pre nás zostáva budovanie pozitívnej emócie k značke Rajo medzi mladou generáciou. 

Darius A. Hatok, PR, Sales & Media | SK-NIC

V našej oblasti - domény, weby, internet - máme veľkú výhodu, že kreativitu tvoríme na základe dát. Nie je to pre nás protiklad, ale nevyhnutnosť. Pri tvorbe kampane máme spravidla analytikmi jasne spracované dáta, na základe ktorých určujeme cieľovú skupinu, časové obdobie alebo aj trvanie kampane. Je to pre nás nevyhnutnosť. Ak by som to mal povedať laicky, bez dát je pre nás kampaň ako streľba naslepo – síce strieľame, robíme hluk, ale efekt je náhodný, iba dúfame, že možno niečo trafíme.

Dáta sú preto pre nás nevyhnutnou súčasťou marketingu – či pred alebo po kampaniach. A čo globálne a lokálne prístupy? Sme síce subjektom pre slovenský priestor, ale sme aj súčasťou medzinárodných diskusných, bezpečnostných aj analytických skupín. To pre nás vytvára možnosť prenášať vedomosti z jednej úrovne do druhej. Globálne k nám a naše lokálne do sveta - napríklad najnovšie trendy v sociálnych sieťach či vplyv AI. Sme za to vďační a tu by som parafrázoval: Múdry sa učí na chybách druhých, hlúpy na vlastných – a v našom prípade všetci od všetkých.

Najväčšia marketingová konferencia na Slovensku Marketing už 20. novembra 2025, Stará tržnica v Bratislave. Lístky a info: www.marketingrulezz.sk